Get Adobe Flash player

Created jtemplate joomla templates

logo2

“Toplanma günü için sizi topladığı zaman var ya, işte o gün, kimin aldandığının açığa çıkacağı aldanma günüdür. Kim Allah'a inanır ve yararlı iş yaparsa, Allah onun kötülüklerini örter ve onu, içinde ebedi kalacakları, altlarından ırmaklar akan cennetlere sokar. İşte büyük kurtuluş budur.” (9) Teğabün Suresi.

 

 

Kur’an’ı Kerim’de yirmiden fazla yerde, fasiklardan  bahsedilir. Kimlerin fasık olduğu ve akıbetlerinin ne ola cağı açıkca bildirilmişitr. Önce fasık, -fisk- nedir sorusu nun cevabını görelim.

S-) Fâsık veya -fısk-ne demektir?

C-) Günah işleyene fasik, işlenen günaha fisk denir. Fısk eşittir fücur, fasık eşittir facir demektir.

 

Fasıklarla İlgili Bazı

Ayetleri Okuyalım

1-) Tövbe Suresi:

{اَلْمُناَفِقُونَ وَالْمُنافِقاَتُ بَعْضُهُمْ مِنْ بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمُنْكَرِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمَعْرُوفِ وَيَقْبِضُونَ أَيْدِيَهُمْ نَسُوا اللَّهَ فَنَسِيَهُمْ إِنَّ الْمُنافِقِينَ هُمُ الْفاسِقُونَ (67) سورة التوبة:

“Münafıkların erkekleri de kadınları da birbirlerine benzer ler. Kötülüğü emreder, iyilikten sakındırırlar ve Allah yolunda harca maktan ellerini sıkı tutarlar. Allah'ı unuttular da, Allah da onları unuttu. Gerçekten de münafıklar hep fâsık kimseler dir.”(67)

2-) Haşır Suresi:

{وَلا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنْساهُمْ أَنْفُسَهُمْ أُولئِكَ هُمُ الْفاسِقُونَ (19) سورة الحشر:

“Allah'ı unutup da Allah'ın da kendilerini unutturduğu kimse ler gibi olmayın onlar, yoldan çıkan kimselerdir.”(19)

 

3-) Secde Suresi:

{ أَفَمَنْ كانَ مُؤْمِناً كَمَنْ كانَ فاسِقاً لا يَسْتَوُونَ (18) أَمَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحاتِ فَلَهُمْ جَنَّاتُ الْمَأْوى نُزُلاً بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (19) وَأَمَّا الَّذِينَ فَسَقُوا فَمَأْواهُمُ النَّارُ كُلَّما أَرادُوا أَنْ يَخْرُجُوا مِنْها أُعِيدُوا فِيها وَقِيلَ لَهُمْ ذُوقُوا عَذابَ النَّارِ الَّذِي كُنْتُمْ بِهِ تُكَذِّبُونَ (20) سورة السجده:

 

 

(2)

 

“Öyle ya iman eden kimse, fâsık olan gibi olur mu? Onlar e şit olamazlar.” (18) “Evet, iman edip de salih amelleri işleyen kim selerin, yaptıklarına karşılık bir konukluk-ağırlanma- olarak me'vâ -yerleşip kalacakları- cennetleri -konakları- vardır.” (19) “Ama fâsık lık etmiş olanların barınakları -yer cehennem- ateş tir. Oradan her çıkmak istediklerinde oraya geri çevrilirler ve kendilerine: “Haydi tadın o ateşin yalanlayıp durduğunuz azabını!” denir.” (20)

 

4-) Maide Suresi:

{وَمَنْ لَمْ يَحْكُمْ بِما أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولئِكَ هُمُ الْفاسِقُونَ"](47) المائدة:

“…Kim, Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse, işte onlar fâsıkla rın ta kendileridir.” (47)

 

5-) Bakara Suresi:

{وَلَقَدْ أَنْزَلْنَا إِلَيْكَ آيَاتٍ بَيِّنَاتٍ وَمَا يَكْفُرُ بِهَا إِلَّا الْفَاسِقُونَ} (99)سورة البقرة:

“Şanım hakkı için sana çok açık âyetler; parlak mucizeler in dirdik. Öyle ki, iman sahasından uzaklaşmış fasıklardan başkası onları inkâr etmez.” (99) Bakara Suresi:

6-) Hucurat Suresinden:

{وَاعْلَمُوا أَنَّ فِيكُمْ رَسُولَ اللَّهِ لَوْ يُطِيعُكُمْ فِي كَثِيرٍ مِنَ الْأَمْرِ لَعَنِتُّمْ وَلكِنَّ اللَّهَ حَبَّبَ إِلَيْكُمُ الْإِيمانَ وَزَيَّنَهُ فِي قُلُوبِكُمْ وَكَرَّهَ إِلَيْكُمُ الْكُفْرَ وَالْفُسُوقَ وَالْعِصْيانَ أُولئِكَ هُمُ الرَّاشِدُونَ (7) فَضْلاً مِنَ اللَّهِ وَنِعْمَةً وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ (8) سورة الحجرات:

“Hem bilin ki, içinizde Allah'ın elçisi vardır. Şayet o, birçok işlerde size uysaydı, sıkıntıya düşerdiniz. Fakat Allah size imanı sevdirmiş ve onu kalplerinize ziynet yapmıştır. Küfrü, fasıklığı ve isyanı da size çirkin göstermiştir. İşte doğru yolda olanlar bun lardır.” (7) “Bu, Allah'tan bir lütuf ve nimettir. Allah her şeyi bilir, hüküm ve hikmet sahibidir.” (8) Hucurat Suresi:

 

(3)

 

Fısklarla İlgili

Hadisler

1-) Kütübü Sitte ve Mucemül Kebirden:

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ، قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:"كَيْفَ بِكُمْ إِذَا فَسَقَ شَبَابُكُمْ، وَطَغَى نِسَاؤُكُمْ؟"، قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، إِنَّ ذَلِكَ لَكَائِنٌ؟ قَالَ:"وَشَرٌّ مِنْ ذَلِكَ سَيَكُونُ، كَيْفَ بِكُمْ إِذَا رَأَيْتُمُ الْمَعْرُوفَ مُنْكَرًا وَالْمُنْكَرَ مَعْرُوفًا؟) المعجم الكبير: ج (9) ص (29) رقم الحديث: (715)

Ebu Hureyre (rd) anlatıyor: Resulüllah (s.a.v.) “Gençleriniz fıs ka düştüğü -fasıklık yaptığı- zaman haliniz ne olacak? Diye sordu

ğunda Sahabe-i Kiram “Ey Allah’ın Resulü bu dediğin olacak mı?” dediler. Re sulüllah (s.a.v.) “Evet bundan  daha şerlisi ya kında olacak.” Buyurdu ve devamla: “Ma’rufu münker, münkeri ma’ruf ka bul ettiğinizde haliniz ne olacak?” Buyurdular. Ashabı Kiram: “Ey Allah’ın Resulü (s.a.v.) bu dediğinde mi ola cak?” Dediler. Resu lüllah (s.a.v.) “evet” buyurdular. Mec me’ul Kebir: C-(9) S-(29) Hadis no: (715) Kütübü Sitte: C-(13) S-(241) Hadis No: (4786)

2-) Mecalisetü ve Cevahiril ilim ve Şabül İman’dan:

  عَنْ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ رَضِيَ اللهُ عَنْهُ قَالَ: قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ:( يُوشِكُ أَنْ يَأْتِيَ (سَيَأْتِي) عَلَى النَّاسِ زَمَانٌ لَا يَبْقَى مِنَ الْإِسْلَامِ إِلَّا اِسْمُهُ ، وَمِنَ الْقُرْآنِ إِلَّا رَسْمُهُ ، مَسَاجِدُهُمْ يَوْمَئِذٍ عَامِرَةٌ وَهِيَ خَرَابٌ مِنَ الْهُدَى ، عُلَمَاؤُهُمْ شَرُّ مَنْ تَحْتَ أَدِيمِ السَّمَاءِ ، مِنْهُمْ خَرَجَتِ الْفِتْنَةُ وَفِيهِمْ تَعُودُ.) المجالسة وجواهر العلم: ج (2) ص (359) رقم الحديث: (519)... شعب الإيمان: ج (3) ص (318) رقم الحديث:

Hz.Ali İbnü Ebi Talib (rd) anlatıyor: Resulüllah (s.a.v.) “Yakın da insanlar üzerine -süratle- bir zaman gelecek ki, İslam’dan -İslami yaşa yıştan- bir şey kalmıyacak. Sadece -müslümanın- ismi kalacak. Kur’an’dan -ihtiva ettiği emir ve yasakları uygu lanan- bir şey kalmıyacak.

 

 

(4)

 

Sadece satırlarda resmi -hattı- kalacak. O gün -o zaman- mescidleri mamur -mefruşatıyla, ay dınlatmasıyla, kılimasıy la bakımlı- olacak fakat hidayet bakımın da -cemaatsiz ve boş ol duğu için ve gerektiği gibi dini hakıkatlar anlatılmadığı için- harabtır. Alimleri -fakihleri- semanın altında şerli kimselerdir. Fitne; selifi salihine ters düşen fikirler, onlar dan çıkar ve yine onlara döner.” Buyurdu. Mecalitü ve Cevahiril ilim: C-(2) S-(359) Hadis No: (519) Şabül İman: C-(3) S-(218) Hadis No: (318)

--------------------

S-) Hangi ginahaları işleyenlere fasık denir?

C-) Kısaca: Dini emirlerden her hangi birini aşikare yap mıyanlar, dini yasakları aşikare yapanlara fasik denir. Bunlar dan bazılarını görelim:

Mesela: Her türlü şartları müsait olduğu halde, dini emirlerden her hangi birini mazeretsiz yapmıyanlara, beş vaktin namazını, Cuma namazını kılmayanlara, Ramazan orucunu tutmıyanlara, mali durumu müsait olduğu halde zekât vermeyenlere, hacca git meyenlere fasık denilmiştir.

Dini yasaklardan her hangi birini, herkesin gözü önünde per vasızca aleni olarak yapanlara, yani; aklı baştan alıcı her hangi bir içki içenlere, kumar oynayan ve oyna tanlara, fuhuş yapan ve yaptı ranlara, faiz veya rüşvet alıp verenlere, yalan söyliyen kişilerede fasikdenilmiştir.

lere, yabancı kadınlara kötü gözle bakan lara, hanımının, kızının açık saçık gezmesine göz yumup hoş gö renlere, yabancı kadınlara kötü gözle bakanlara, hanımının, kızının açıksaçık gezme sini hoş görenlere ve benzeri dini yasaklara uymıyanlara fasık veya  facir denilmiş.

Uyulmadığı taktirde insanı fasık ve facir yapan emir ve yasakların hepsi hakkında ya ayet veya hadis var. Bir müslüman ayet ve hadislerle tespit edilen emir ve yasaklara uymadığı müddetçe, fasıklıktan kurtulamaz. Ancak çok ciddi dönüşle tövbe ederse fasıklıktan, fısku fücurdan kurtula bilir. İnşallah!...  

 

 

5

 

Fâsıklar Hakkında Bazı

Hükümler

 

“Ama fâsık lık etmiş olanların barınakları -yer cehennem- ateştir. Oradan her çıkmak istediklerinde oraya geri çevrilirler ve ken dilerine: “Haydi tadın o ateşin yalanlayıp durduğunuz azabını!” denir.” (20) Secde Suresi

“Dinin afeti üçtür: Fâsık âlim, zalim idareci, cahil sofu.” Dym. 

“Fâsık övülünce, Rabbimiz gadaba gelir.” Beyheki.

“Fıskı aşikâre olan fâsıka lanet olsun.” Deylemi.

“Fıskını ilan eden fâsık, hürmeti kaybetmiştir.” Deylemi.

Müslüman baba fasık evladına miras bırakmamalı, çünkü evla dının daha çok günah işlemesine yardım etmiş olur. Hayatta iken malını hayırlı yerlere sarf etmeli.” Bezzâziyye.

Müslüman kadın, fâsık kadınların yanında da saçı açık dura maz.